Belka
Czwartek, 13 Grudnia 2018   imieniny: Lucja, Otylia, Eugeniusz
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

CMENTARZ ŻYDOWSKI - PABIANICE

 
Cmentarz żydowski w Pabianicach został założony około 1847 r. w południowo-zachodniej części miasta, na działce pomiędzy dzisiejszymi ulicami: Wileńską, Cmentarną, Jana Pawła II, J. Śniadeckiego. Wiadomo, że powierzchnia cmentarza wynosiła 1,7 ha. W 1968 obszar cmentarza został zmniejszony. W latach 70-tych XX w. na części cmentarza wybudowano kotłownię i skład węgla. W latach dziewięćdziesiątych z inicjatywy Żydów pabianickich na emigracji i ich potomków, na cmentarzu przeprowadzono prace restauracyjne. Do dziś na powierzchni 0,85 ha przetrwało około 650 nagrobków, w różnym stanie zachowania. Na części z nich odrestaurowano polichromie. Pochowano tu między innymi: - Majera Barucha, zmarłego w 1886 roku miejscowego fabrykanta, - Rozalię z Glucksmanów Baruch, zmarłą w 1891 r. matkę Maksymiliana Barucha - autora pierwszej monografii Pabianic, - Emanuela Kantorowicza, kupca, - Józefa Zonenberga, zmarłego w 1936 r. działacza Socjaldemokracji Królestwa Polskiego i Litwy. Na cmentarzu znajduje się tablica pamiątkowa z napisem: Ku pamięci zamordowanych Żydów miasta Pabianic - zwłoki pochowane w ogólnym grobie w maju 1942 roku w Chełmnie - Cześć ich Pamięci.

 


LIVER POOL
 
Data pliku video: 2013-05-01, Źródło artykułu: youtube.com
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  pabianicki

  Powiat pabianicki - powiat z siedzibą w Pabianicach w województwie łódzkim. Powiat powstał wskutek reformy administracyjnej przeprowadzonej w 1999 roku. Zajmuje powierzchnię 492 km², liczy 120 tys. mieszkańców, co daje gęstość zaludnienia na poziomie 243 os./km². Powiat obejmuje gminy: Konstantynów Łódzki, Pabianice (gmina miejska),  Dłutów, Dobroń, Ksawerów, Lutomiersk, Pabianice (gmina wiejska).

  Turyści będą usatysfakcjonowani pobytem na ziemiach powiatu pabianickiego. Zapewnią to liczne pozaprzyrodnicze atrakcje, wśród nich: wzniesiony w XVI w. renesansowy dwór Kapituły Krakowskiej, wiejskie drewniane kościoły, zabytkowe młyny i cmentarze. Dla pragnących obejrzeć najpiękniejsze krajobrazowo tereny przygotowano cztery, zarówno piesze, jak i rowerowe szlaki turystyczne.

   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola