Belka
Czwartek, 28 Marca 2024   imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Jakie są rodzaje kruszywa drogowego i gdzie można je zamówić?

Data publikacji: 2021-11-24, Data modyfikacji: 2021-11-25
A A AWydrukDrukuj  
 
Jakie są rodzaje kruszywa drogowego i gdzie można je zamówić?

W zasadzie każda budowa wymaga zastosowania odpowiedniego typu kruszywa. Dotyczy to również dróg, chodników, ścieżek rowerowych i tym podobnych obiektów. Kruszywo drogowe jest w tym przypadku używane przede wszystkim do przygotowania podłoża. Dowiedz się, jakie rodzaje kruszywa drogowego można wyróżnić i gdzie najlepiej je zamawiać.

Czym jest kruszywo drogowe?

Kruszywo to sypki materiał o pochodzeniu mineralnym lub organicznym. Występuje w wielu rodzajach różniących się ze względu na wykorzystany surowiec, frakcję czy też zastosowanie. Poprzez kruszywo drogowe rozumie się każdy materiał tego typu wykorzystywany przy budowie obiektów drogowych. Służy on do wypełniania podłoża i poprawy jego stabilności. Stosuje się go do wyrównywania i podwyższania terenu, jako podsypkę, podkład pod kostkę brukową itp. Dostępne są różne rodzaje kruszywa drogowego, co ułatwia dopasowanie właściwego materiału do każdego zastosowania.

Rodzaje kruszywa drogowego

Rodzaje kruszywa drogowego można wyróżnić ze względu na kilka czynników. Dość istotny jest podział w zależności od rodzaju i pochodzenia surowca, z jakiego wyprodukowany jest materiał. Obejmuje on:

  • kruszywa naturalne - o pochodzeniu mineralnym lub skalnym, rozdrabniane w procesie mechanicznym lub na skutek erozji; pozyskiwane najczęściej w specjalnych kopalniach lub też wydobywane z dna jezior i rzek (piach, żwir);
  • kruszywa sztuczne - powstające z odpadów górniczych i hutniczych, pozyskiwane w wyniku recyklingu lub obróbki termicznej.

Do rodzaju kruszywa drogowego zalicza się też gruz betonowy lub ceglany rozdrobniony do odpowiedniej frakcji. Świetnie nadaje się do umacniania i podbudowy terenu pod rozmaite obiekty, a jednocześnie pozwala na wykorzystanie odpadów budowlanych.

Można wyróżnić również dokładniejszy podział kruszyw. Jeśli chodzi o produkty powstające w wyniku erozji, są to:

  • piaski,
  • żwiry,
  • pospółka,
  • otoczaki.

Natomiast kruszywo drogowe z naturalnych kamieni poddawane obróbce mechanicznej (łamane) to:

  • miał,
  • kliniec,
  • tłuczeń,
  • grys.

Kruszywa sztuczne dzieli się na podstawie wykorzystanego surowca i metody obróbki. Są to między innymi:

  • keramzyt,
  • glinoporyt,
  • gralit,
  • pumeks hutniczy,
  • łupkoporyt,
  • elporyt,
  • żużel granulowany, paleniskowy, wielkopiecowy itd.

Jeśli chodzi o kruszywo do wysypywania nawierzchni drogowych, najczęściej używane są: tłuczeń, kliniec, żwir gruby lub drobny, piasek, grys, pospółka, a także kruszywo ceglane i betonowe. Cena kruszywa drogowego z recyklingu zwykle jest najniższa, a ceny pozostałych produktów zależą zwykle od stopnia zaawansowania obróbki.

Kruszywa drogowe różnią się przede wszystkim pod względem pochodzenia, sposobu obróbki i frakcji (ziarnistości). Do zagęszczania i wyrównywania gruntu pod budowę świetnie sprawdza się między innymi kruszywo z recyklingu, czyli rozdrobniony gruz betonowy lub ceglany.

Gdzie zamówić kruszywo drogowe?

Skąd pozyskać kruszywo drogowe? Najlepiej od firmy, która specjalizuje się w jego dostarczaniu. Dobrze korzystać z usług przedsiębiorstw dysponujących własną żwirownią oraz sprzętem do rozdrabniania innych surowców. Optymalny wybór to dostawca, który oferuje różne rodzaje kruszywa drogowego i zapewnia możliwość szybkiego dostarczenia dowolnych ilości. Dużym atutem na pewno będzie też możliwość dowiezienia surowca w dowolne miejsce wskazane przez kupującego.

Pozyskiwanie kruszywa drogowego bezpośrednio od producenta daje pewność co do jego powodzenia i więcej informacji na temat jakości. Często w ten sposób można też uzyskać atrakcyjniejsze ceny niż u przewoźników oraz korzystne warunki długofalowej współpracy.

 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     
    pabianicki

    Powiat pabianicki - powiat z siedzibą w Pabianicach w województwie łódzkim. Powiat powstał wskutek reformy administracyjnej przeprowadzonej w 1999 roku. Zajmuje powierzchnię 492 km², liczy 120 tys. mieszkańców, co daje gęstość zaludnienia na poziomie 243 os./km². Powiat obejmuje gminy: Konstantynów Łódzki, Pabianice (gmina miejska),  Dłutów, Dobroń, Ksawerów, Lutomiersk, Pabianice (gmina wiejska).

    Turyści będą usatysfakcjonowani pobytem na ziemiach powiatu pabianickiego. Zapewnią to liczne pozaprzyrodnicze atrakcje, wśród nich: wzniesiony w XVI w. renesansowy dwór Kapituły Krakowskiej, wiejskie drewniane kościoły, zabytkowe młyny i cmentarze. Dla pragnących obejrzeć najpiękniejsze krajobrazowo tereny przygotowano cztery, zarówno piesze, jak i rowerowe szlaki turystyczne.

     

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola